Date Teams/Event Time Score Links
 
August
Fri. 29 vs. Maryville (Tenn.) @ Capital University Final L, 3-0
  (26-28, 16-25, 17-25)
  vs. Kenyon @ Capital University Final W, 3-0
  (25-17, 25-16, 25-14)
Sat. 30 vs. Buffalo St. (N.Y.) @ Capital University Final L, 3-2
  (20-25, 25-21, 11-25, 25-21, 9-15)
  vs. Alma (Mich.) @ Capital Final L, 3-2
  (8-25, 25-18, 22-25, 26-24, 12-15)
 
September
Wed. 3 Oberlin Final W, 3-2
  (25-21, 20-25, 17-25, 25-14, 15-11)
Fri. 5 Wooster Final W, 3-1
  (21-25, 25-20, 25-20, 25-20)
  Westminster (Pa.) Final W, 3-1
  (25-21, 25-22, 20-25, 30-28)
Sat. 6 Pitt.-Bradford (Pa.) Final W, 3-0
  (25-12, 25-22, 25-16)
  Hiram Final L, 3-0
  (21-25, 16-25, 14-25)
Wed. 10 at Franciscan Final W, 3-0
  (25-19, 25-20, 26-24)
Fri. 12 vs. Concordia Chicago @ Greencastle, Indiana Final W, 3-0
  (25-11, 25-12, 25-16)
  at DePauw (Ind.) Final L, 3-0
  (23-25, 12-25, 11-25)
Sat. 13 vs. Defiance @ Greencastle, Indiana Final L, 3-2
  (25-17, 23-25, 25-21, 24-26, 11-15)
  vs. Rose-Hulman (Ind.) @ Greencastle, Indiana Final W, 3-1
  (25-23, 24-26, 25-20, 29-27)
Wed. 17 at Wooster Final W, 3-1
  (25-17, 25-21, 17-25, 25-23)
Fri. 19 vs. Transylvania (Ky.) @ Bluffton, Ohio Final W, 3-2
  (25-23, 17-25, 25-16, 10-25, 15-11)
  vs. Hanover (Ind.) @ Bluffton, Ohio Final W, 3-2
  (19-25, 25-15, 10-25, 26-24, 15-11)
Sat. 20 at Bluffton Final L, 3-2
  (25-18, 10-25, 16-25, 25-13, 8-15)
  vs. Mt. St. Joseph @ Bluffton, Ohio Final W, 3-1
  (25-23, 25-22, 23-25, 25-18)
Wed. 24 Case Western Reserve Final L, 3-0
 
October
Fri. 3 at Muskingum * Final W, 3-2
  (19-25, 25-23, 17-25, 27-25, 15-13)
Tue. 7 Heidelberg * Final L, 3-0
  (16-25, 21-25, 19-25)
Sat. 11 Marietta * Final W, 3-0
  (22-25,22-25,16-25)
Tue. 14 at Mount Union * Final L, 3-0
  (17-25, 14-25, 15-25)
Sat. 18 Wilmington * Final W, 3-0
  (25-20, 25-23, 25-21)
Tue. 21 at John Carroll * Final L, 3-0
  (24-26, 17-25, 22-25)
Sat. 25 at Otterbein * Final L, 3-1
  (14-25, 26-24, 26-28, 11-25)
Tue. 28 Ohio Northern * Final L, 3-0
 
November
Sat. 1 Capital * Final L, 3-2
  (18-25, 21-25, 25-19, 25-19, 7-15)
Tue. 4 at John Carroll % Final L, 3-0
  OAC Tournament Quarterfinals (22-25, 26-28)
 
September
Tue. 1 at Adrian (Mich.) Final L, 3-0
  (23-25, 23-25, 22-25)
Fri. 4 vs. Chatham (Pa.) @ Pittsburgh, Pennsylvania Final W, 3-0
  (25-9, 25-10, 25-16) LaRoche College Tournament
  vs. Washington & Jefferson (Pa.) @ Pittsburgh, Pennsylvania Final W, 3-0
  (25-17, 25-13, 25-16) LaRoche College Tournament
Sat. 5 vs. Oberlin @ Pittsburgh, Pennsylvania Final W, 3-0
  (25-14, 25-15, 25-13) LaRoche College Tournament
  vs. Alfred (N.Y.) @ Pittsburgh, Pennsylvania Final W, 3-0
  (25-11, 25-14, 25-13) La Roche College Tournament
Wed. 9 at Oberlin Final W, 3-0
  (25-17, 25-19)
Fri. 11 Westminster (Pa.) Final W, 3-0
  Marcia French Memorial Invitational (25-19, 25-15, 25-10)
  Franciscan Final W, 3-0
  Marcia French Memorial Invitational (25-19, 25-20, 25-17)
Sat. 12 Buffalo St. (N.Y.) Final W, 3-0
  Marcia French Memorial Invitational (25-17, 25-18, 25-17)
  Thiel (Pa.) Final W, 3-0
  Marcia French Memorial Invitational (25-22, 25-15, 25-15)
Mon. 14 at Franciscan Final W, 3-0
Fri. 18 vs. Washington (Md.) @ Selinsgrove, Pennsylvania (Susquehanna) Final W, 3-0
  Hampton Inn Crusader Classic (25-22, 25-17, 25-21)
  at Susquehanna (Pa.) Final L, 3-2
  Hampton Inn Crusader Classic (23-25, 25-22, 25-22, 23-25, 13-15)
Sat. 19 vs. Misericordia (Pa.) @ Selinsgrove, Pennsylvania (Susquehanna) Final W, 3-0
  Hampton Inn Crusader Classic (25-16, 25-10, 25-8)
  vs. York (Pa.) @ Selinsgrove, Pa. Final W, 3-0
  Hampton Inn Crusader Classic (25-22, 25-14, 25-9)
Wed. 23 at Case Western Reserve Final W, 3-2
  (34-32, 14-25, 25-18,23-25, 15-7)
Fri. 25 vs. Hanover (Ind.) @ New Concord, Ohio; Muskingum University Final L, 3-1
  HCAC/OAC Cross Over (18-25, 25-16, 24-26, 22-25)
  vs. Transylvania (Ky.) @ New Concord, Ohio; Muskingum University Final W, 3-0
  HCAC/OAC Cross Over (25-14, 25-10, 25-23)
Sat. 26 vs. Defiance @ New Concord, Ohio; Muskingum University Final W, 3-0
  HCAC/OAC Cross Over (25-22, 25-15, 25-12)
  vs. Mt. St. Joseph @ New Concord, Ohio; Muskingum University Final W, 3-0
  HCAC/OAC Challenge (25-10, 25-22, 25-7)
 
October
Sat. 3 Muskingum * Final W, 3-2
  (19-25, 25-21, 20-25, 25-17, 15-13)
Tue. 6 at Heidelberg * Final L, 3-2
  (25-19, 13-25, 18-25, 25-23, 15-10)
Sat. 10 at Marietta * Final W, 3-0
  (25-22, 27-25, 25-23)
Tue. 13 Mount Union * Final L, 3-1
  (20-25, 27-29, 25-17, 23-25)
Sat. 17 at Wilmington * Final W, 3-0
  (25-12, 25-15, 25-17)
Tue. 20 John Carroll * Final W, 3-0
  (25-21, 25-19,29-27)
Sat. 24 Otterbein * Final W, 3-1
  (24-26, 25-17, 25-17, 25-15)
Tue. 27 at Ohio Northern * Final L, 3-0
  (11-25, 20-25, 11-25)
Sat. 31 at Capital * Final W, 3-1
  (25-20, 20-25, 25-20, 25-21)
 
November
Tue. 3 Otterbein % Final L, 3-0
  (13-25, 22-25, 20-25)
 
September
Fri. 2 vs. Allegheny (Pa.) @ Latrobe, Pennsylvania; St. Vincent College Final W, 3-1
  (25-23, 25-18, 15-25, 25-19)
  vs. Westminster (Pa.) @ Latrobe, Pennsylvania; St. Vincent College Final W, 3-0
  (25-10, 25-16, 25-15)
Sat. 3 vs. Wooster @ Latrobe, Pennsylvania; St. Vincent College Final W, 3-0
  (25-20, 25-19, 25-19)
  vs. Pitt.-Greensburg (Pa.) @ Latrobe, Pennsylvania; St. Vincent College Final W, 3-0
  (25-13, 25-14, 25-19)
Wed. 7 Penn St.-Behrend Final W, 3-0
  (25-15, 25-12, 25-14)
Fri. 9 Defiance Final W, 3-0
  (25-16, 25-20, 28-26)
  Bethany (W.Va.) Final W, 3-1
  (26-28, 25-14, 25-20, 25-18)
Sat. 10 RIT (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-11, 25-20, 26-24)
  Berry (Ga.) Final L, 3-0
  (15-25, 24-26, 23-25)
Mon. 12 Franciscan Final W, 3-1
  (25-13, 25-12, 24-26, 25-12)
Fri. 16 vs. Buffalo St. (N.Y.) @ Rochester, New York; St. John Fisher College Final W, 3-0
  (25-12, 25-14, 25-8)
  at St. John Fisher (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-17, 25-18, 25-13)
Sat. 17 vs. Alfred (N.Y.) @ Rochester, New York; St. John Fisher College Final W, 3-0
  (25-11, 25-12, 25-12)
  vs. Allegheny (Pa.) @ Rochester, New York; St. John Fisher College Final W, 3-0
  (25-16, 25-16, 25-17)
Wed. 21 Case Western Reserve Final W, 3-0
  (25-16, 25-12, 25-20)
Fri. 23 vs. Transylvania (Ky.) @ Hanover, Indiana; Hanover College Final W, 3-0
  (25-19, 25-14, 25-23)
  vs. Bluffton @ Hanover, Indiana; Hanover College Final W, 3-0
  (25-18, 25-19, 25-19)
Sat. 24 at Hanover (Ind.) Final W, 3-1
  (16-25, 25-23, 25-11, 25-22)
  vs. Mt. St. Joseph @ Hanover, Indiana; Hanover College Final W, 3-0
  (25-20, 25-17, 25-17)
 
October
Sat. 1 Marietta * Final W, 3-0
  (25-16, 25-20, 25-11)
Tue. 4 at Mount Union * Final L, 3-1
  (26-24, 24-26, 19-25,14-25)
Sat. 8 Wilmington * Final W, 3-0
  (25-9, 25-8, 25-17)
Tue. 11 at John Carroll * Final L, 3-2
  (25-14, 25-20, 19-25, 17-25, 7-15)
Sat. 15 at Muskingum * Final W, 3-1
  (20-25, 29-27, 25-18, 25-20)
Tue. 18 Heidelberg * Final L, 3-1
  (27-25, 24-26, 25-22, 25-20)
Sat. 22 at Otterbein * Final W, 3-1
  (24-26, 25-22, 25-20, 25-21)
Tue. 25 #25 Ohio Northern * Final L, 3-0
  (17-25, 17-25, 21-25)
Sat. 29 Capital * Final W, 3-0
  (25-5, 25-17, 25-21)
 
November
Tue. 1 at John Carroll % Final W, 3-0
  OAC Tournament Quarterfinal (25-19, 27-25, 25-23)
Thu. 3 at #23 Ohio Northern % Final L, 3-0
  (23-25, 16-25, 17-25)
 
September
Fri. 1 vs. Alvernia (Pa.) @ Bethlehem, Pa. Final W, 3-0
  (25-11, 25-17, 25-21)
  at Moravian (Pa.) Final W, 3-0
  (25-20, 26-24, 25-9)
Sat. 2 vs. Pitt.-Bradford (Pa.) @ Bethlehem, Pa. Final W, 3-0
  (25-13, 25-15, 25-21)
  vs. Bard (N.Y.) @ Bethlehem, Pa. Final W, 3-0
  (25-16, 25-16, 25-19)
Fri. 8 North Carolina Wesleyan Final W, 3-0
  (25-12 25-20, 25-9)
  Buffalo St. (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-21, 25-18, 25-16)
Sat. 9 Hilbert (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-9, 25-11, 25-7)
  Eastern Mennonite (Va.) Final W, 3-0
  (25-19, 25-10, 25-15)
Fri. 15 vs. Nazareth (N.Y.) @ Oneonta, NY Final W, 3-2
  (25-18, 20-25, 19-25, 25-20, 15-7)
  vs. Plattsburgh St. (N.Y.) @ Oneonta, NY Final W, 3-0
  (25-16, 25-13, 25-16)
Sat. 16 vs. Lycoming (Pa.) @ Oneonta, NY Final W, 3-0
  (25-13, 25-15, 25-20)
  vs. Oneonta St. (N.Y.) @ Oneonta, NY Final W, 3-1
  (25-16, 25-18, 18-25, 25-19)
Mon. 18 at Penn St.-Behrend Final W, 3-1
  (25-18, 25-14, 18-25, 25-14)
Wed. 20 at Case Western Reserve Final W, 3-1
  (26-28, 25-23, 25-23,25-18)
Fri. 22 at Baldwin Wallace Final L, 3-0
  (25-16, 25-17, 25-10)
  vs. John Carroll @ Baldwin Wallace Final W, 3-0
  vs. Capital @ Berea, Ohio Final W, 3-0
  OAC/HCAC Challenge
  vs. Ohio Northern @ Berea, Ohio Final L, 3-0
  OAC/HCAC Crossover Tournament
  vs. John Carroll @ Berea, Ohio Final W, 3-0
  at Baldwin Wallace Final L, 3-0
  (25-16, 27-25, 25-20)
  vs. Ohio Northern @ Berea, Ohio Final L, 3-1
  vs. Capital @ Berea, Ohio Final W, 3-2
  OAC/HCAC Crossover Tournament
Sat. 23 vs. Ohio Northern @ Berea, Ohio Final L, 3-0
  vs. Capital @ Berea, Ohio Final L, 3-2
  OAC/HCAC Crossover Tournament
  vs. John Carroll @ Baldwin Wallace Final L, 3-0
  OAC/HCAC Crossover Tournament
  at Baldwin Wallace Final L, 3-1
  (25-18, 20-25, 25-18, 25-15)
  vs. Capital @ Berea, Ohio Final W, 3-1
  OAC/HCAC Crossover Tournament
  vs. Ohio Northern @ Baldwin Wallace Final L, 3-1
  vs. John Carroll @ Berea, OH Final W, 3-0
  at Baldwin Wallace Final L, 3-1
  (25-14, 25-14, 24-26, 25-13)
Mon. 25 at Franciscan Final W, 3-0
  (25-13, 25-14, 25-10)
Thu. 28 at Marietta * Final W, 3-0
  (25-14, 25-23, 27-25)
Fri. 29 at D'Youville (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-18, 25-17, 25-18)
Sat. 30 vs. Grove City (Pa.) @ Buffalo, New York Final W, 3-0
  (25-13, 25-13, 25-11)
  vs. Alfred St. (N.Y.) @ Buffalo, NY Final W, 3-0
  (25-11, 25-6, 25-10)
 
October
Tue. 3 Mount Union * Final L, 3-0
  (16-25, 20-25, 16-25)
Sat. 7 at Wilmington * Final W, 3-0
  (25-9, 25-14, 27-25)
Tue. 10 John Carroll * Final W, 3-0
  (25-22, 25-10, 25-14)
Sat. 14 Muskingum * Final L, 3-0
  (13-25, 21-25,19-25)
Tue. 17 at Heidelberg * Final L, 3-0
  (14-25, 18-25, 18-25)
Sat. 21 Otterbein * Final L, 3-1
  (25-21,18-25, 23-25, 24-26)
Tue. 24 at Ohio Northern * Final L, 3-0
  (16-25, 17-25, 14-25)
Sat. 28 at Capital * Final W, 3-0
  (25-12, 25-18, 25-16)
Tue. 31 at Mount Union % Final L, 3-1
  (25-21,19-25,13-25,18-25)
 
August
Fri. 31 at Moravian (Pa.) Final W, 3-0
  (26-24, 25-15, 25-18)
  vs. Wesley (Del.) @ Bethlehem, Pa. Final W, 3-0
  (25-11, 25-8, 25-10)
 
September
Sat. 1 vs. Ursinus (Pa.) @ Bethlehem, Pa. Final W, 3-0
  (25-11, 25-15, 25-18)
  vs. #21 Swartmore (Pa.) @ Bethlehem, Pa. Final L, 3-1
  (25-19, 19-25, 26-28, 22-25)
Wed. 5 at Waynesburg (Pa.) Final W, 3-0
  (25-12, 25-8, 25-11)
  at La Roche (Pa.) Final W, 3-0
  (26-24, 25-14, 25-18)
Fri. 7 vs. Potsdam State (N.Y.) @ Brockport, New York; Brockport University Final W, 3-1
  (25-13, 25-14, 17-25, 25-12)
  vs. Cazenovia (N.Y.) @ Brockport, N.Y. Final W, 3-0
  (25-13, 25-14, 25-12)
Sat. 8 vs. Frostburg St. (Md.) @ Brockport, New York; Brockport University Final W, 3-0
  (25-12, 25-14, 25-21)
  at Brockport (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-9, 25-17, 25-22)
Fri. 14 at Nazareth (N.Y.) Final W, 3-0
  (25-19, 27-25, 25-12)
  vs. Keuka (N.Y.) @ Nazareth College Final W, 3-0
  (25-14, 25-13, 25-9)
Sat. 15 at St. John Fisher (N.Y.) Final W, 3-1
  (23-25, 25-21, 25-13, 25-14)
  vs. Medaille (N.Y.) @ Pittsford, N.Y. Final W, 3-0
  (25-13, 25-10, 25-20)
Mon. 17 Penn St.-Behrend Final W, 3-0
  (25-16, 25-10, 25-14)
Wed. 19 Case Western Reserve Final W, 3-0
  (25-17, 28-26, 25-22)
Sat. 22 Franklin (Ind.) Final W, 3-0
  (25-10, 25-9, 25-18)
  at Manchester (Ind.) Final W, 3-0
  (25-16, 25-17, 25-14)
Tue. 25 vs. Thiel (Pa.) @ Hiram, Ohio Final W, 3-0
  (25-17, 25-13, 25-20)
Fri. 28 Capital * Final W, 3-0
  (25-12, 25-21, 25-22)
Sat. 29 vs. Washington & Jefferson (Pa.) @ Meadville, Pa. Final W, 3-0
  (25-16, 25-23, 25-21)
  at Allegheny (Pa.) Final W, 3-0
  (25-14, 25-10, 25-10)
 
October
Tue. 2 #17 Ohio Northern * Final W, 3-0
  (25-21, 26-24, 25-16)
Sat. 6 at Otterbein * Final L, 3-1
  (25-19, 25-27, 23-25, 23-25)
Tue. 9 Heidelberg * Final W, 3-1
  (26-24, 20-25, 25-22, 25-22)
Sat. 13 at Muskingum * Final L, 3-2
  (25-17, 19-25, 20-25, 25-21, 13-15)
Tue. 16 at John Carroll * Final W, 3-0
  (25-20, 25-18, 25-17)
Sat. 20 Wilmington * Final W, 3-0
  (25-9, 25-19, 25-9)
Tue. 23 at Mount Union * Final L, 3-1
  (23-25, 25-21, 18-25, 21-25)
Sat. 27 Marietta * Final W, 3-0
  (25-13, 25-10, 25-17)
Tue. 30 Heidelberg % Final W, 3-2
  (25-22, 25-22, 20-25, 21-25, 12-15)
 
November
Thu. 1 at #20 Ohio Northern % Final L, 3-1
  OAC Tournament Semifinals
* Conference
% Post season
Bold team: Home event