Skip to navigation Skip to content Skip to footer

26 Winter Sports Student-Athletes Garner Academic All-OAC Honors

26 Winter Sports Student-Athletes Garner Academic All-OAC Honors

Complete Winter Academic All-OAC Team (.pdf)

AUSTINTOWN, Ohio - Baldwin Wallace University had 26 winter sports student-athletes named to the 2019-20 Academic All-Ohio Athletic Conference team. 

In order to be selected as Academic All-OAC, a student-athlete must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have at least a 3.50 cumulative GPA.

The 26 student-athletes included five from men's basketball, one from men's swimming and diving, nine from women's basketball, five from women's swimming and diving and six from wrestling. 

Of the 26 selections, 10 are three-time Academic All-OAC student-athletes, eight are repeat selections from 2018-19 and eight garner their first selection.

The break down of Yellow Jacket student athletes honored by sport is listed below:

Name Sport Year  Hometown (High School) Major GPA

Matt Dimitrijevs

Men's Basketball Jr. Broadview Heights (Brecksville-Broadview Heights) Finance 3.64

Jake Elbin

Men's Basketball Sr. Findlay Sport Management 3.59

Jack Lostoski

Men's Basketball Sr. Uniontown (Lake) Business Administration 3.71
Troy Massa Men's Basketball Sr. Parma (Normandy) Sport Management 3.61
Michael Quiring Men's Basketball Sr. Brunswick Finance 3.98
Matthew Butt Men's Swimming & Diving Jr. Westfield Center (Cloverleaf) Chemistry 3.97
Sydney Diedrich Women's Basketball So. Chardon (Gilmour Academy) Mathematics 3.52
Lilly Edwards Women's Basketball So. Dublin (Coffman) Exercise Science 3.76
Megan Hensel Women's Basketball So. Upper Sandusky Marketing 3.83
Kasey Hughes Women's Basketball Sr. Springboro Public Relations 3.89
Maighread Laliberte Women's Basketall So. Norwayne, Maine (Oxford Hills) Neuroscience & Biology 3.80
Kara Marshall Women's Basketball Sr. Copley (Archbishop Hoban) Pre-Physical Therapy & Pre-Allied Health 3.76
Megan Scheibelhut Women's Basketball So. Avon Lake (Elyrai Catholic) Exercise Science 3.83
Riley Schill Women's Basketball Sr. Sheffield Village (Elyria Catholic) Biology 3.98
Sydney Snyder Women's Basketball So. Kirtland Exercise Science 3.62
Ellie Clymer Women's Swimming & Diving Sr. Independence Biology 3.65
Shari Gordnier Women's Swimming & Diving Sr. Centerville (Dayton Regional Stem) National Security 3.98
Marissa Kural Women's Swimming & Diving Sr. LaGrange, Ill. (Lyons Township) Public & Nonprofit Management 3.86
Erika Nockengost Women's Swimming & Diving Jr. Cuyahoga Falls Music Education 3.60
Madeleine Pierce Women's Swimming & Diving So. Perry Sustainability 3.52
Stanley Bleich Wrestling Jr. North Ridgeville (Elyria Catholic) English  3.65
Aidan Cardaman Wrestling So. Geneva Health & Physical Educations 3.67
Tanner McHugh Wrestling Jr. New Ringgold, Pa. (Tamaqua) Marketing 3.81
Charlie Nash Wrestling Sr. Norwalk Economics 3.60
Nick Sbrocco Wrestling Sr. Perry Accounting 3.88
Trevor Scherf Wrestling Jr. Graytown (Oak Harbor) Middle Childhood Education 3.56