Skip to navigation Skip to content Skip to footer

23 Winter Student-Athletes Earn Academic All-OAC Honors

23 Winter Student-Athletes Earn Academic All-OAC Honors

Complete Winter Academic All-OAC Team (.pdf)

AUSTINTOWN, Ohio - Baldwin Wallace University had 23 winter sports student-athletes named to the 2019 Academic All-Ohio Athletic Conference team. 

In order to be selected as Academic All-OAC, a student-athlete must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have at least a 3.50 cumulative GPA.

The 23 student-athletes included four from men's basketball, one from men's swimming and diving, six from women's basketball, four from women's swimming and diving and eight from wrestling. 

Of the 23 selections, four are three-time Academic All-OAC student-athletes, 12 are repeat selections from 2018 and seven garner their first selection.

The break down of Yellow Jacket student athletes honored by sport is listed below:

Name Sport Year  Hometown (High School) Major GPA

Jake Elbin

Men's Basketball Jr. Findlay Sport Management 3.52

Jack Lostoski

Men's Basketball Jr. Uniontown (Lake) Business Administration 3.65
Troy Massa Men's Basketball Jr. Parma (Normandy) Sport Management 3.53
Michael Quiring Men's Basketball Jr. Brunswick Finance 3.79
Matthew Butt Men's Swimming & Diving So. Westfield Center (Cloverleaf) Chemistry 3.97
Kasey Hughes Women's Basketball Jr. Springboro Public Relations 3.85
Kara Marshall Women's Basketball Jr. Copley (Archbishop Hoban) Pre-Physical Therapy 3.72
MacKenzi Matthews Women's Basketball Sr. North Royalton Sport Management 3.54
Mary Schentur Women's Basketball Jr. Broadview Heights (Brecksville-Broadview Hts.) Mathematical Economics 3.79
Riley Schill Women's Basketball Jr. Sheffield Village (Elyria Catholic) Biology 3.99
Rachel Womeldorf Women's Basketball Sr. Lewis Center (Olentangy) Mathematics 3.92
Ellie Clymer Women's Swimming & Diving Jr. Independence Biology 3.71
Sarah Krupp Women's Swimming & Diving Sr. Williamsville, N.Y. (South) Pre-Physical Therapy & Exercise Science 3.77
Marissa Kural Women's Swimming & Diving So. LaGrange, Ill. (Lyons Township) Public & Nonprofit Management & Spanish 3.88
Erika Nockengost Women's Swimming & Diving Jr. Cuyahoga Falls Music Education 3.60
Nicholas Berry Wrestling Jr. Laura (Dayton Carroll) Software Engineering 3.72
Stanley Bleich Wrestling So. North Ridgeville (Elyria Catholic) English & Religion 3.68
Dante Ginnetti Wrestling Jr. Poland (Seminary) Accounting 3.97
Tanner McHugh Wrestling So. New Ringgold, Pa. (Tamaqua) Marketing 3.91
Charlie Nash Wrestling Jr. Norwalk Economics 3.59
James Ritchie Wrestling Sr. Carlisle Master's in Business Management 3.92
Nick Sbrocco Wrestling Jr. Perry Finance & Accounting 3.92
Trevor Scherf Wrestling So. Graytown (Oak Harbor) Middle Childhood Education 3.50