Skip to navigation Skip to content Skip to footer

54 Fall Student-Athletes Land on Academic All-OAC Team

54 Fall Student-Athletes Land on Academic All-OAC Team

Complete Fall Academic All-OAC Team (.pdf)

AUSTINTOWN, Ohio - Baldwin Wallace University had 54 fall sports student-athletes named to the 2018 Academic All-Ohio Athletic Conference team. 

In order to be selected as Academic All-OAC, a student-athlete must be a sophomore or higher in class standing, maintain varsity status and have at least a 3.50 cumulative GPA.

The 54 student-athletes included 14 from football, two from men's cross country, 11 from men's soccer, nine from volleyball, eight from women's cross country and 10 from women's soccer. 

Of the 54 selections, six are three-time Academic All-OAC student-athletes, 20 are repeat selections from 2017 and 28 garner their first selection.

The break down of Yellow Jacket student athletes honored by sport is listed below:

Name Sport Year  Hometown (High School) Major GPA

Ajha Dean-Phillips

Football Jr. Bedford Heights (Bedford) Digital Media & Graphic Design 3.53

Dane Eberle

Football Sr. Erie, Pa. (McDowell) Athletic Training & Pre-Physical Therapy 3.52
Andrew Groves Football Sr. Stow (Stow-Munroe Falls) Accounting & Finance 3.73
Spencer Haywood Football So. Hudson History 3.75
Kyle Kelly Football Jr. Wadsworth (St. Vincent-St. Mary) Pre-Physical Therapy 4.0
Jacob Liberati Football So. Lisbon (David Anderson) Finance 3.52
Jimmy Marshall Football Jr. Lakewood Business Administration 3.63
Ellis Moye Football So. San Francisco, Calif. (Lincoln) Communications Studies 3.56
Pat Orsini Football Jr. East Amherst, N.Y. (Williamsville East) Pre-Physical Therapy 3.97
Zach Poudrier Football Sr. Penfield, N.Y. (McQuaid Jesuit) Sport Management 3.70
Ty Ramsier Football Sr. Rittman Sport Management  3.55
Q'darr Robinson Football So. Westlake Exercise Science & Health Coaching/Promotion 3.54
Patrick Simon Football So. Olmsted Falls Economics 3.68
Ryan Sympson Football Jr. North Lima (South Range) Biology 3.86
Phil Spronz Men's Cross Country Sr. Strongsville Marketing & Finance 3.63
Isaac Wilson Men's Cross Country Jr. Tylersburg, Pa. (North Clarion) Exercise Science 3.72
Dan Boyes Men's Soccer So. Smithville Chemistry 3.97
Michael Colabianchi Men's Soccer  So. North Royalton Marketing 3.56
Cannon Dees Men's Soccer Jr. Berea (Berea-Midpark) Sport Management 3.52
Jeremy Foust Men's Soccer Sr. Strongsville Psychology 3.85
Joey Geither Men's Soccer Jr. Parma (Normandy) Digital Media & Graphic Design: Interactive 3.89
Blake Knox Men's Soccer Jr. North Canton (Hoover) International Business 3.51
Cole McDaniel Men's Soccer Jr. West Liberty (West Liberty-Salem) Broadcasting & Mass Communication 3.60
Bryce Posner Men's Soccer So. Aurora Accounting 3.88
Joey Rini Men's Soccer Sr. Vermillion Film Studies 3.82
Danny Ruple Men's Soccer Jr. Berea (Berea-Midpark) Accounting 3.89
Michael Somody Men's Soccer Sr. North Canton (Hoover) Accounting  3.59
Sydni Colchagoff Volleyball So. Findlay (Liberty-Benton) Public Health 3.66
Alexis Garrett Volleyball So. Mentor Pre-Physical Therapy & Exercise Science 3.52
Alicia Lortcher Volleyball Sr. Norwalk Communications Sciences & Disorders 3.58
Allison May Volleyball So. Louisville (St. Thomas Aquinas) Pre-Physical Therapy & Athletic Training 3.88
Emily Moser Volleyball So.  Durham, N.C. (Cardinal Gibbons) Sport Management 3.57
Kail Nicholas  Volleyball So. Milwaukee, Wis. (University School of Milwaukee) Psychology & National Security 3.89
Sam Pruett Volleyball So. Bolivar (Tuscarawas Valley) Mathematics 3.94
Sarah Reinhard Volleyball  So. Willoughby (South) Athletic Training & Pre-Physical Therapy 3.58
Allyson Smith Volleyball  Jr. Macedonia (Walsh Jesuit) Communications Sciences & Disorders 3.51
Kelly Brennan Women's Cross Country Jr. Akron (Walsh Jesuit) Accounting & Finance 3.97 
Jordan Dascani Women's Cross Country  Jr. Toledo (Springfield) Pre-Physical Therapy 3.69
Katie Fowler Women's Cross Country Jr. Mount Vernon Communications Sciences & Disorders & Spanish 3.90
Madison Kile Women's Cross Country So. North Canton (Hoover) Engineering 3.98
Claire Makowski Women's Cross Country Jr. Bethel Park, Pa. Music Education 3.84 
Hastings Marek Women's Cross Country So. Pataskala (Watkins Memorial) Applied Mathematics 3.61
Bella Pendola Women's Cross Country Jr. Warsaw (River View) Neuroscience & Psychology

3.68

Megan Vaughn Women's Cross Country So. Amherst (Firelands) Marketing & Management 3.73
Rachel Bender Women's Soccer Sr. Massillon (Jackson) Communications Sciences & Disorders 3.94
Emma Bruno Women's Soccer Jr. Pittsburgh, Pa. (Bethel Park) Marketing 3.78
Claire Cuthbertson Women's Soccer Jr. Berlin Heights (Edison) Communications Sciences & Disorders 3.54
Kasi Didion Women's Soccer So. Sandusky (Perkins) Early Childhood Education 3.74
Josie Fenn Women's Soccer So. Pittsburgh, Pa. (Shaler Area) Pre-Physical Therapy 4.0
Kortney Marzenski Women's Soccer So. Parma (Valley Forge) Early Childhood Education 3.59
Kaitlin McGuire Women's Soccer So. Gibsonia, Pa. (Pine-Richland) Communications Sciences & Disorders 3.94
Bri Osborne Women's Soccer Sr. Cincinnati (Batavia) Criminal Justic 3.59
Kayla Webb Women's Soccer So. Brunswick Early Childhood Education 3.94
Sophia Weidner Women's Soccer Jr. Medina Mathematics 3.95