Composite Calendar

September 2018
Sunday Monday Tuesday Wednesday Thursday Friday Saturday
26
27
28
29
30
Alma (Mich.)
Final
W, 63-21
31
at Wooster Invitational
Final
Unscored

at Wooster Invitational
Final
Unscored

at Moravian (Pa.)
Final
W, 3-0

vs Geneseo (N.Y.)
@ Erie, Pa.
Final
W, 3-2

vs Wesley (Del.)
@ Bethlehem, Pa.
Final
W, 3-0
1
vs Ursinus (Pa.)
@ Bethlehem, Pa.
Final
W, 3-0

at Penn St.-Behrend
Final
L, 2-0

vs #21 Swartmore (Pa.)
@ Bethlehem, Pa.
Final
L, 3-1

vs Houghton (N.Y.)
@ Erie, Pa.
Final
L, 3-2
2
at Gatorade Collegiate Classic (Wooster)
Final
1st of 8 Teams

YELLOW JACKET INVITATIONAL
Final
4th of 4 Teams

vs Thomas More (Ky.)
@ Erie, Pa.
Final
W, 2-0
3
4
Wooster
Final
W, 2-1
5
at Waynesburg (Pa.)
Final
W, 3-0

at La Roche (Pa.)
Final
W, 3-0
6
7
vs Potsdam State (N.Y.)
@ Brockport, New York; Brockport University
Final
W, 3-1

at Manchester (Ind.)
Final
L, 4-2

vs Cazenovia (N.Y.)
@ Brockport, N.Y.
Final
W, 3-0
8
at Tommy Evans Invitational (Akron)
Final
7th of 9 Teams

at Tommy Evans Invitational (Akron)
Final
5th of 7 Teams

BW INVITATIONAL
Final
1st of 4 Teams

Oberlin
Final
W, 3-1

vs Frostburg St. (Md.)
@ Brockport, New York; Brockport University
Final
W, 3-0

at Anderson (Ind.)
Final - 2OT
T, 4-4

at Brockport (N.Y.)
Final
W, 3-0

at Penn St.-Behrend
Final
W, 9-0

Otterbein
Final
W, 33-3
9
at Mount Union Fall Invitational
Cancelled

Albion (Mich.)
Final
W, 3-2
10
11
12
Wittenberg
Final - 2OT
T, 1-1

at Allegheny (Pa.)
Final
L, 3-2
13
14
at Nazareth (N.Y.)
Final
W, 3-0

vs Keuka (N.Y.)
@ Nazareth College
Final
W, 3-0
15
at St. John Fisher (N.Y.)
Final
W, 3-1

at Franciscan
Postponed

at Frostburg St. (Md.)
Final
W, 2-1

Mount Union
Final
L, 56-21

at Pitt.-Bradford (Pa.)
Final
W, 4-0

vs Medaille (N.Y.)
@ Pittsford, N.Y.
Final
W, 3-0
16
at Oberlin Invitational
9:00 AM
17
at John DiCillo Fall Invitational (John Carroll)
Final
3rd of 5 Teams

at John Carroll Fall Invitational
Final
3rd of 3 Teams

Penn St.-Behrend
Final
W, 3-0
18
at Hiram
Final - 2OT
W, 5-4
19
Oberlin
Final
W, 2-1

Case Western Reserve
Final
W, 3-0
20
21
22
at Purple Valley Classic (Williams)
Final
6th of 13 Teams

at Purple Valley Classic (Williams)
Final
10th of 16 Teams

at Allegheny (Pa.)
Final
L, 5-4

vs Grove City (Pa.)
@ Meadville, Pennsylvania; Allegheny College
Final
L, 8-1

Waynesburg (Pa.)
Final
W, 4-0

Franklin (Ind.)
Final
W, 3-0

at Manchester (Ind.)
Final
W, 3-0

Waynesburg (Pa.)
Final
W, 4-1

at Heidelberg
Final
W, 34-10
23
at Mount Union Fall Invitational
Final
1st of 7 Teams
24
at Allegheny (Pa.) Invitational
Final
6th of 7 Teams
25
at Grove City (Pa.)
Final
L, 2-1

Thiel (Pa.)
Final
W, 3-0
26
at Grove City (Pa.)
Final
L, 6-1

at Mount Vernon Nazarene
Final
W, 9-0
27
28
at Viking Relay Challenge (Cleveland State)
Final
Unscored

at Viking Relay Challenge (Cleveland State)
Final
Unscored

Capital
Final
W, 3-0
29
at All-Ohio Championships (Akron)
Final
3rd of 17 Teams

at All-Ohio Championships (Akron)
Final
6th of 18 Teams

at OAC Fall Preview (John Carroll)
Final
1st of 5 Teams

vs Washington & Jefferson (Pa.)
@ Meadville, Pa.
Final
W, 3-0

at Capital
Final
W, 45-17

at Allegheny (Pa.)
Final
W, 3-0

Capital
Final
L, 5-1

at Capital
Final
L, 4-2
30
at OAC Fall Preview (Mount Union)
Final
3rd of 7 Teams

vs ITA Central Region Championships
@ Washington University-St. Louis
9:00 AM
1
2
#17 Ohio Northern
Final
W, 3-0
3
Ohio Northern
Final
W, 1-0

at Ohio Northern
Final
L, 5-1
4
5
6
at OAC Fall Invitational (Ohio Northern)
Final
7th of 9 Teams

Otterbein
Final
L, 7-1

at Otterbein
Final
L, 3-1

at Otterbein
Final
L, 4-1